Зверхність.
Спроба взяти гору над іншим через зверхність – це один із виразів егоцентризму, надмірної зосередженості на собі самому. Мотив – вимога в ідеї про себе особливої відмінності від інших людей, щоб інший усвідомлював, з людиною якої величини на даний момент говорить. Йому має лестити, його має підносити у власних очах, що людина, з якою він так запросто спілкується, такого калібру й авторитету.
Зверхність-заздрість – це більше схоже на раптовий напад зарозумілості. Хвилину тому ви невимушено балакали і сміялися, але ось вам висловили причину своєї радості, набуття і благополуччя, і миттєво у вас затьмарилася свідомість від досади, розгубленості, страху за себе і своє майбутнє. Виникло дитяче: «А я? А мені? А в мене?», відбулося звуження свідомості й народилася заздрість до іншого, внутрішня боротьба із самим собою, щоб цього не виявив інший, і розщеплення внаслідок такого психічного захисту. І ось уже перед нами інша людина: все негайно стерто і пригнічено, і він у всій красі в найвищих ступенях. За частки секунди вона постала у всій своїй значущості, і ось уже з вами розмовляє інша субособистісність, яка всім своїм виглядом показує власну вагомість і вашу нікчемність, висловлюючи підсвідомо вимогу визнання незаперечності власної зверхності. Якщо ви визнаєте це негласно, але всім своїм виглядом покажете, що не помітили такої демонстративної зміни, ще й вильнете хвостиком зізнання, то все обійдеться – ваш суперник недовго тужитиметься у своєму протистоянні, і його погляд зверху донизу втратить зверхність і зійде до миролюбної позиції. І він зарахує вам вашу прихильність і може проявити нечувану милість після випаду захисної зверхності, намагаючись згладити становище, що склалося.
Нетерпимість, виявлена вами у відповідь на прояв іншим своєї зверхності, – це рефлексивна гнівливість на зарозумілість або зверхність, вона свідчить про те, що має місце пригніченість і зарозумілості, і зверхності, звідси і нетерпимість до вискочок, які так і норовлять піднятися вам на голову.
Чи небезпечна для людини зверхність? Це укриття для її сум’яття, неадекватності, незнання, як бути і поводитися з іншими. Ігноруючи власне нерозуміння себе, людина надлишково культивує свою ідею про себе, вбираючись у що тільки можна і показуючи себе в усьому блиску. І над цим вона ментально трудиться, як скульптор, день у день відсікаючи те, що сьогодні не годиться, і підправляючи ідею про себе новим розумінням і ставленням, або в невдоволенні собою паплюжачи себе на чому світ стоїть. Втрачено щирість, можливість бути собою. І щойно він встає перед дзеркалом іншого, від напруги, що виникла всередині, він негайно займає невірну позицію згори донизу, яка позбавляє його бажаного спілкування, внутрішньо ізолює, залишаючи емоційно голодним і холодним, таким, що потребує інших, і знову відштовхує їх своєю невірно вибудуваною позицією – зверхністю.
Зверхність – це серйозне ототожнення вас із тим, чим ви володієте у світі: вашим великим будинком, грошима, соціальним статусом. Ви стали цим, розширили самість у своїй тотожності й тепер, будучи іншим, не можете сказати відкрито, як ви багаті й важливі, навпаки, можете зробити себе меншим за меншого. Але саме в цей момент ви перебуваєте в самоусвідомленні й пам’ятаєте про свої рахунки та досягнення. І як би ви не гасили свою перевагу над іншим, він це чує, якщо в ньому збережена чутливість. До вас не причепишся, зовні не видно, але післясмак – гірчить.
Емоції розвитку:
- Усвідомлювати свою зверхність
- Не ховати її від себе і не пригнічувати
- Бачити мотив для народження зверхності
- Що вона дає вам, які переваги перед іншим ви від неї отримуєте
- І як це відбивається у вас згодом
- Усвідомити механізми роботи вашого розуму в перевазі
- Звернути увагу на ту невмілість у поводженні з іншими
- Неприродність, яка виникає при відображенні в інших
- Бажанні видати себе за когось іншого
- Тому що те, що є, не влаштовує вас самого
- Розслабитися
- Перейти в глибше зіткнення із самим собою
- Померти для минулого
- Створити перервність
- Відпустити себе
САМОПІЗНАННЯ
Навчання «Методу БУС»
Самопізнання припускає знайомство з собою, усвідомлення власного потенціалу, підсвідомих прагнень, прийняття сильних і слабких сторін, дослідження і зміну власних звичок, які впливають на якість життя.
В процесі навчання використовуються різні методи, такі як психотерапія, навчання методу БУС, психологічне консультування, наставництво, менторство, медитація, спостереження за механізмами роботи розуму, рефлексія, усвідомлення своїх дій і думок, читання книг з саморозвитку, самостійна практика, виконання домашніх завдань.