Навчання Методу БУС – це навчання Безоцінному Усвідомленому Спостереженню, це перехід від оцінного мислення до присутності тут і зараз.
У процесі навчання використовуються різні методи, такі як психотерапія, практика методу БУС, психологічне консультування, наставництво, менторство, медитація, спостереження за механізмами роботи розуму, рефлексія, усвідомлення своїх дій та думок, читання книг із саморозвитку, самостійна практика, виконання домашніх завдань.
Навчання Методу БУС
1 рівень.
Базове оволодіння методом БУС
Знає основні принципи застосування методу БУС і вміє його самостійно застосовувати в повсякденності.
Навчання: 35 годин аудиторних занять з програми Базового курсу БУС (у групі або індивідуально)
Супровід: 1 година індивідуального зайняття з томалогом-консультантом або томалогом-супервизором після проходження Базового курсу.
Навчання Методу БУС (безоценочного усвідомленого спостереження) освоюється поетапно.
Не кваптеся! Необхідно послідовно отримати досвід кожного з етапів.
Для освоєння методу БУС знадобиться 10 персональних сесій. Тривалість однієї сесії 60 хвилин, з частотою один раз в тиждень, вартість 2100 грн. за сесію. Безперервне навчання займає 2,5 – 3 місяці.
Не спокушайтеся простотою методу БУС!
Використовуючи метод безоценочного усвідомленого спостереження і супровід tomalogy – supervisor ви навчитеся усвідомлювати роботу розуму і перейдете до сприйнятливості безпосередньо, без інтерпретацій того, що відбувається.
В результаті перетвориться уся робота розуму. Замість оцінного мислення, грунтованого на рефлексах, той, що практикує добровільно здійснює перехід до досягнення того, що відбувається. Відбувається прийняття власної дурості і мудрості. Неправдивий центр егоцентризму “Я” (центр незадоволення і переваг) стає інтересом самопізнання.
Самопізнання через метод безоценочного усвідомленого спостереження поглиблює з суть дослідника, мислення стає об’єктом дослідження. Розум перетвориться в того, що синтезує.
Усвідомлюючи двоїстість мислення, БУС, що практикує метод, поступово переучується цілісному (не подвійному) сприйняттю того, що відбувається. Його дії в повсякденному житті здійснюються не з вибору (страху) розуму.
Усвідомлення сплавляє внутрішні протиріччя в єдине сприйняття того, що відбувається. Той, що практикує звільняється від тягаря розуму і придбаває внутрішню свободу, легкість, щастя.
Навчання Методу БУС
Етапи Навчання Методу БУС
Етап 0.
Невимушена увага
Етап 1.
Спостереження відсутність у «тут і зараз»
Етап 2.
Повернення до «тут і зараз»
Етап 3.
Осознанное наблюдение
Етап 0. Невимушена увага
Починати спостереження потрібно з простих невимушених речей. Поекспериментуйте зі своєю увагою. Нам не потрібна концентрація. Концентрація – це пік уваги. Нам потрібна долина уваги. Принесіть увагу на своє тіло. Тіло завжди в теперішнім. Спостерігайте за своєю увагою за тілом. Не посилюйте і не упускайте увагу. Звичка бути відверненим від себе через роздум сильна. Необхідно невимушено неупереджено відмічати тотожність думкам (хмарній свідомості) і приносити свою увагу в тіло, дихання, відчуття, настрій.
Етап 1. Спостереження відсутність у «тут і зараз»
Спостерігайте хвилеподібну природу розумового процесу. Відкрийте для себе різницю станів мислення та не мислення. Зауважте закономірність двох станів мислення. Думки про майбутнє (проекція) та думки про минуле (рефлексія). Думки рухаються з минулого у майбутнє і назад, кожна фаза має інтенсивність та тривалість. У проміжку є невимушена увага. Нам слід відчути цей проміжок. Не утримуйте і не волійте. Будьте текучим.
Етап 2. Повернення до «тут і зараз»
Свідоме повернення себе у присутність зараз. Підійшовши до цього кроку, у вас вже має бути достатньо досвіду в усвідомленні для вкорінення себе в моменті. Ви починаєте проростати в свідомості в раніше не усвідомлюваних процесах. Потрібна дисципліна, безпристрасність, щирий інтерес до себе. Використовуйте вправу для поглиблення усвідомленості «Я Є»: на вдиху промовте про себе вигук «Я» (відчуйте точку в тілі тотожну з «Я»); на видиху промовте про себе «Є» і відчуйте присутність (позу тіла, дихання, вимовлення, думки, стан, настрій. Не волійте, розслабляйтеся в присутності, пам’ятайте про долину уваги, відчувайте її.
Етап 3. Усвідомлене спостереження
На цьому етапі ми навчаємось не втрачати зв’язок із собою при взаємодії з оточуючими людьми. Спостерігаємо як змінюється внутрішній стан при спілкуванні зі знайомими та незнайомими людьми. Дозволяємо бути своєю суб’єктивністю текучою. Будьте щирі з собою, дізнавайтеся правду про себе. Відповідайте тому, що відбувається, залишайтеся тим, що є. Який би стан не трапився, усвідомлюйте (оціночність, напруженість, легкість, невимушеність, зацікавленість тощо).
Навчання Методу БУС
Увага! Метод БУС
- Якщо при спостереженні, Ви бачите, що відбувається оцінка того, що Ви переживаєте, тобто виникає негативне чи позитивне ставлення до того, що відбувається з Вами в даний момент, то Ви усвідомлюєте оцінку як оцінку. Тим самим Ви розтотожнюєтеся з нею;
- Спостереження — це не аналіз, а лише бачення, свідчення того, що є;
- У кожен новий момент спостереження ведеться як би вперше, весь минулий досвід необхідно відкласти убік;
- Важливо саме спостереження (отримання навички спостереження), а не те, що Ви спостерігаєте;
- Що б Ви в собі не побачили, не влаштовуйте самодиверсію тому, що Ви не хочете бути таким і Вам не подобається те чи інше переживання. Дослідіть його;
- Дослідити — означає без оцінок спостерігати все, що викликає у Вас переживання, що прийшло. Саме дослідження має силу змінювати стани, що переживаються.
Навчання Методу БУС
Навчання Методу БУС
Практикуючи метод БУС
Важливі принципи поводження з собою
1. Закон природи
У природі все росте і розвивається, але для цього потрібний правильний догляд. Наприклад, рослина. Щоб вона росла і не зів’яла, необхідно: знати, що це за рослина, як її правильно поливати, які добрива використовувати, а що для неї взагалі протипоказано. Так Людина та її розвиток неспроможна обійтися без правильного догляду. Метод БУС дозволяє спершу познайомитися з собою, дізнатися якою «квіткою» є кожен з нас, що нам необхідно для зростання і розквіту, який нам потрібен догляд, а що протипоказано, щоб надалі забезпечити цей догляд самому собі. Тобто навчитися, грамотно та розумно поводитися зі своїм внутрішнім ресурсом. А це – думки, емоції, вчинки.
2. Увага
Без уваги спрямованої на себе, на свої потреби, ми можемо усохнути і стати нескінченно залежними від інших і їх уваги. Увага – це як полив для рослини. Без нього не буде зростання. Починаючи спостерігати себе, ми уперше поливаємо себе увагою, підживлюємо власною енергією, стаючи все більш і більш незалежними від уваги інших.
3. Наші думки
Розум це механізм. Добре налаштований механізм здатний творити дива, справно виконуючи свою роботу. Він наш помічник і слуга. Засмучений механізм, буксує, не справляється зі своєю роботою, руйнує все навколо, потребує налаштування. Людина не вміє налаштовувати свій інструмент розуму, що користується ним наосліп, руйнуватиме себе, і все навколо. Якщо ви в конфлікті з самим собою, з оточуючими і все, за що ви беретеся, йде криво та косо, а страждання наростають, значить, інструмент вашого розуму засмучений. Метод БУС дозволяє виявити неполадки, усунути їх, та підтримувати злагодженість роботи розуму.
4. Наші почуття
Почуття можуть бути нашим лоцманом. Емоції постійно повідомляють нам інформацію про нас та інших, вони показують нам, що хочемо змінити, що нас влаштовує, що не влаштовує. Правильно розуміти мову емоцій допомагає метод БУС. Зайва емоційність, коли емоції володіють нами і керують нашою поведінкою, вказують лише на те, що ми невміли у поводженні з собою.
5. Наші вчинки
Більшість із наших вчинків автоматичні. Якщо ми не розуміємо свій мотив, вони стають несвідомими. Тому ми не завжди буваємо адекватними, коли необхідно приймати швидкі та важливі рішення.
6. Віддавати дань самому себе
Все вищесказане говорить про те, що сучасній людині час ВІДДАВАТИ ДАНЬ САМОМУ СЕБЕ. Вчитися взаємодіяти із собою та своїм внутрішнім ресурсом. Жити наосліп по відношенню до самого себе сьогодні не сучасно, та й небезпечно. Зростає кількість неврозів та депресій, які є наслідком неправильного несвідомого поводження із самим собою.